Rubriky
cestování

Šumava 2023

Ano, to chce svůj vlastní zápis – 5 ti denní pobyt na Šumavě s dětmi

Vyjeli jsme dle plánu o 30 minut později :))) – měla jsem to vše naplánované: v pátek je zabalím a v sobotu v klidu dáme věci do auta a pojedeme. To by nesmělo být hezky a nezlákal nás tak Lanáček v Otrokovicích a hřiště u domu až „do zavíračky“ – rychle večeře a spát.

Ráno se mi vůbec nechtělo balit – vytáhnout kufr – krok. 1. – děti oblečení, já oblečení, honzovo oblečení, jídlo, kosmetika, lékárnička. Honza přijel z práce a začal nakládat věci do auta…nebudu to protahovat 10:30 odjezd. Cesta šla bez komplikací, dokonce i u Brna nebyla zácpa. Do Humpolce jsme dorazili na obědovou pauzu a na zříceninu hradu Orlík.

Zřícenina hradu Orlík

Úžasné výhledy, nová rozhledna, tajemné „komnaty“, prostě hrad jak má být. V létě se tady konají různé akce. Pod hradem je restaurace, kde se dá velmi dobře najíst. Vstupné rodinné (2+2) byl za 150 Kč (ceny 2023)

Pokud jedete z Moravy do Čech, tak je to příhodná zastávka na půl cesty, parkoviště je cca 300 m pod hradem zdarma.

Písek – aneb když maminka chce konečně vidět TEN most a děti chtějí zmrzlinu.

Po další více než hodině jsme zaparkovali pár metrů od nejstaršího kamenného mostu v ČR, kde v parku byl stánek s domácí zmrzlinou – krémová, plná chuti, velké porce. Pak jsme v tom vedru přeběhli slavný most a zrovna probíhala výstava soch z písku v Písku.

Čekala nás ještě něco přes hodinu cesty, tak jsme se vraceli k autu.

Hartmanice je krásná klidná obec bez velkého proudu turistů, s krásnými výhledy, s informačním centrem, které má otvíračku už od 8. ráno, dvě večerky, jedna jednota, dvě restaurace, jeden sportovní areál s již nefungujícím bazénem, ale přece jen byl napuštěný a dalo se tam koupat. Hartmanice nabízí více – naučnou stezku, vyhlídky, synagogu …

Pokud nechcete být přímo v turistickém dění, nepotřebujete být blízko turistických lákadel jako je například v městě Železná Ruda, Kašperské hory, tak Hartmanice doporučuji.

Ubytování na Staré poště – za mě top. Pokud nehledáš luxus v podobě moderní nové kuchyně s myčkou, novou troubou a koupelny a stačí ti v kuchyni varná konvice, lednice, mikrovlnka a vařič, pár hrnců, pánvička …a v koupelně nehledáš fén, mydlíčka hotelového typu, 10 typů ručníků – ale prostě věci co potřebuješ: umyvadlo, sprchový kout, záchod. Tak ubytovaní Na staré poště si zamiluješ. Pokoje jsou nádherně zařízené, ten jednoduchý přitom velmi útulný styl zařízení – jako wow. Všechno bylo tip top čisté. Děti spaly v jedné místnosti – kde byl i jídelní stůl a my v ložnici. Každá místnost měla televizi. Wifi nerušivě fungovala pouze v přízemí ve společenské místnosti, což vnímám v dnešní době jako velký bonus. Součástí byl přístup do zahrádky s krytým posezením, grilem a houpačkami, na kterých kluci vymýšleli nespočet akrobatických představení pro rodiče. Odpolední odpočinek v zahradě byl pro nás balzámem.

První den se po dlouhé cestě chýlil ke konci a my jsme ho zakončili ještě rychlou koupačkou v řece Otavě.

Druhý den byl jasný – nedělní hrad Kašperk

KAŠPERK je můj sen od té doby, co vyšla pohádka Anděl Páně. Tuto cestu jsem nestihla absolvovat ani před 7 lety, když jsme bydleli v Praze. Tak teď konečně. Zaparkovali jsme dole na parkovišti, kde prodávají mimo parkovací lístky, také Opočenskou zmrzlinu (35 Kč ach jo – ceny 2023). Po cestě se hrad tyčí do dálky, v každé zatáčce na tebe vykoukne. Je to právem královský hrad – nejvýše položený královský hrad. Někomu postačí vstup na nádvoří, klobása či párek a pivo, někdo si připlatí lukostřelbu, která je i pro děti jako ten náš čtyřletý (50 Kč – 6 střel). Už už jsme se sbírali, že si zajdeme ulovit kešku na Pustý hrádek – když v tom se ozval starší syn, že by chtěl jít do hradu. Začala probíhat kalkulace v mé hlavě: do hradu, prohlídka 50 minut, jak to vysvětlím tomu menšímu, když nepůjde…vydrží to i ten menší ??? První verze, že menší nepůjde neprošla i přes všechny verze a varianty proč ano, proč ne. Tak jsme koupili vstup (400 Kč – za celou rodinu – za mě super cena). Nelituji tohoto rozhodnutí, průvodce byl velmi zábavný, zaujal vyprávěním i čtyřletého a šestiletý syn hltal každou informaci. Kdo váhá, tak určitě jděte, stojí to za to. Prohlídku Kašperku můj muž ohodnotil: „Tak to byl po dlouhé době zajímavý, poutavý výklad.“ Kdo zná mého může, tak víte, že toto je opravdu poklona.

Kašperk nabízí kromě prohlídky, párků, piva a nespočet fotek také přesunutou baštu Pustý hrádek, na který se jde stoupákem přes kořeny a balvany. Maty to vyběhl. Domča lezl po čtyřech a pak nahoře „šprechtil“ s turisty z Německa. Nádhera, stojí to za to si to vylézt.
Ten výhled a vůbec opět místo, ze kterého sálá ta historie, významnost…

Program toho dne byl natolik bohatý, že jsme uvařili pozdní oběd a snědli si ho na zahrádce. Podávaly se spagetti carbonara.

Navečer jsme se vydali na procházku Hartmanicemi a objevili jsme sportoviště a nefungující a přesto fungující bazén. To bylo opět zážitkové koupání, které se opakovalo i následující večer.

Třetí den byl ve znamení výšlapu k Černému jezeru.

Plán byl vyjít k rozhledně na Špičák a poté sejít k jezeru. Maty měl pořád (od školky) namožené koleno, tak jsme zvolili variantu lanovky (zpáteční stála 600 Kč pro nás 4 – ceny 2023).

Jen jsme se přiblížili k nástupu, tak začalo kapat. Nasadili jsme pláštěnky a cestu nahoru v dešti jsme takto přežili v pohodě. Naštěstí u lanovky byl stánek s deštníky, tak jsme tu nejhorší průtrž přečkali tam. A pak už nám svítilo na cestu sluníčko. Cesta byla naprosto pohodová. Nejnáročnější byl úsek přímo dolů k jezeru – dolů to bylo náročnější než potom nahoru. Jezero je krásné, avšak všude plno lidí. I tak to stálo za to 🙂

Čtvrtý den – SrníVlci v hlavní roli

Na toto si fakt udělejte půl dne čas. Výběh vlků v Srní. Veliké parkoviště je hned u začátku naučné stezky, které vede právě k výběhu. Vstupné se zde neplatí, pouze parkovné. Mají tady i základnu – wc, výstava, suvenýr shop, kafe automat, hřiště. V 10 hodin a ve 14 hodin můžete jít naučnou stezku s průvodkyní – opět bez poplatku. Výklad stojí za to. Vyfotit vlka mobilem lze. Dobrý objektiv se sem vyplatí tahat. Dalekohled také nepřijde vniveč. Kola a psi nechte dole – k vlkům nesmějí.

Odpoledne jsme věnovali koupání v nedaleké obci Annín. Koupání v řece a stavění hrází v 7 večer je snad jedna z nejlepších aktivit dětství. Věřím, že to děti nezažily naposled.

Cesta domů přes Obludiště, Dolní Pěna u Jindřichova Hradce.

Takové rodinné parky podle mě chybí u nás v Zlínském kraji. Do nejbližších musíme jezdit do Oloumouce nebo Brna. Nebo aspoň nevím o ničem podobném tady.

Jindřichův Hradec a jejich nádherný pohled na zámek – to byla zastávka pro mamku a pak už do slíbeného Obludiště – prý zastávka na 2 hoďky i s obědem a pojedeme domů. Za 4 hodiny jsme děti těžce usazovali do autosedaček. Je to všechno venkovní, takže je třeba lepší počasí než celodenní déšť. Ale i v pláštěnkách by se to dalo. Mají tady toho mnoho za rozumné peníze. Míst na sezení k obědu, kávě je tu dost. Zmrzlinu i jídlo mají výborné. Obsluha příjemná. Bludiště – tak to byl zážitek pro nás všechny. Zabaví se všechny věkové kategorie. Není tu jen Bludiště, ale také kuličková dráha, projížďka na voru, dětské hřiště … www.obludiste.cz

Cesta poté domů už byla dlouhá, všichni už jsme to chtěli mít za sebou. Naštěstí jsme nestáli v žádné koloně, vzali jsme to na Znojmo, kde se jede kolem Vranovské přehrady, hradu Bítov, NP Podyjí atd. Také krásný kus naší země….

1 komentář u „Šumava 2023“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *